Aktuálně

Mgr. DANIELA PILAŘOVÁ
NETRADIČNÍ BYLINKAŘENÍ 2
Sezony v bylinářství a jak je naplno využít?

12.12.2019, 17.00-19.00 hod.
2. díl cyklu přednášek

Mnoho začínajících bylinářů se domnívá, že se bylinkaření můžeme věnovat pouze na jaře a v létě. Možná najdeme nějaké léčivky na podzim, ale třeba zima je v očích velké části veřejnosti spojena se sněhem, zimou a vlhkem, které nemohou vášnivému sběrateli léčivých darů přírody nic nabídnout. Pravda je taková, že skutečně nejvíc léčivek najdeme od jara do podzimu, ale v zimě se nabízí mnoho dalších činností, které mohou bylinářské nadšence uspokojit - přes studium zaměřené na další sezonu, zpracovávání zimních produktů (hub i rostlin), a především správně indikované a dávkované využívání právě těch výdobytků, které jsme si připravili během sezony růstu a dozrávání. Třeba zima je totiž období, kdy často my nebo naši blízcí řešíme rýmy, virózy, ale i únavu a další obtíže. Bylinářův rok se tedy dělí na čtyři rovnocenná období.

Jen o tom však naše povídání rozhodně nebude. Čeká vás taky přehled vztahu čtyř elementů a rostlin, přehled hlavních svátků bylin a přírody, které se slaví napříč světem, i poznámky k tomu, jak se stát bylinářem, kterému budou věřit nejen jeho klienti, ale taky rodina (a tam to bývá nejtěžší...).

Přinášíme Vám čtyři přednášky (jednu spojenou s praktickým workshopem) pro bylináře a zájemce o léčivé rostliny.

Cíl přednáškového cyklu:
- Představit laické i zaujaté veřejnosti koncepty západního bylinářství, které nejsou široce známé a které vycházejí z nejstarších tradic. Kvůli tomu byly ztraceny v době pálení čarodějnic (a knih) a v současnosti je pracně obnovujeme a dohledáváme.

Zmínky budou rovněž:
- o takzvaném čarodějnictví a šamanství
- o využití nebezpečných (jedovatých) rostlin
-- o navazování na nejstarší předkřesťanské tradice
- o indikacích nejznámějších léčivek s ohledem na jejich planetární příslušnost
- a mnoho dalšího

Po absolvování cyklu byste měli mít hluboké povědomí o následujících fytoterapeutických souvislostech:
- jak zařadit konkrétní bylinu a odvodit si její indikace (užití)
- jakým způsobem si zpracovávat herbář (i elektronicky)
- jak poznávat byliny
- jak zpracovávat byliny (a to i netradičním způsobem, například uhelnatěním)
- kde dohledávat informace, které vám budou užitečné

Přihlášky a bližší informace:
- Bc. Dominika Orságová
dominika@divotvurna.cz
- informace k obsahu přednášek u mě: biodaniela@seznam.cz

www.zboznovanazena.cz

vstupné na přednášku: 250 Kč

Rezervace →
VLÁĎA VYTÁSEK

Divotvorný bylinkový víkend
s Vláďou Vytáskem
3.-5.4.2020, začátek v pátek v 17.00 hod.

prožitkový kurz

Dovolujeme si Vás pozvat na

DIVOTVORNÝ BYLINKOVÝ VÍKEND
s VLÁĎOU VYTÁSKEM

prakticky zaměřený seminář spojený s výměnou bylin, semen a sazenic pod vedením zkušeného bylináře

3.-5. dubna 2019
Cena kurzu 2500 Kč

Přihlášky: formulář na stránkách www.divotvurna.cz, po vyplnění formuláře Vám bude zaslán mail s pokyny k platbě

Kurz můžete věnovat také VÁNOČNÍ DÁREK! Pokud chcete zážitkový kurz s Vláďou věnovat pod stromeček, napište do poznámky ve formuláři, komu má být věnován a my Vám mailem pošleme dárkový poukaz. :-)


Kapacita omezena.


Kurz začíná v pátek 3. dubna od 17.00 hodin seminářem v Divotvůrně, kde probereme základní informace, způsoby využití bylin (sušení, nálevy, tinktury, maceráty), užívání, pěstování, druhy bylin pro léčení orgánů od hlavy až k patě, teorie. V sobotu 4. dubna dopoledne se s Vláďou vydáme na vycházku po Kopřivnici s poznáváním léčivek v přírodě a jejich užitím. Odpoledne po odpolední pauze se koná další vycházka. Po večeři se uskuteční setkání v Divotvůrně, kde Vláďa bude odpovídat na dotazy účastníků a poskytne individuální poradenství. V neděli 5. dubna po snídani se vydáme na další vycházku do přírody, v případě potřeby si zopakujeme již poznané rostliny, popovídáme si o jejich pěstování, využití v kuchyni atd.

VLADIMÍR VYTÁSEK bylinkaří od roku 1984, kdy si pomocí bylinek vyléčil žaludeční vředy. Spolupracovník, přítel a následovník známých českých bylinářů Pavla Váni a J. A. Zentricha. Od roku 2000 pořádá přednášky a kurzy. Píše o bylinách do časopisu Regenerace, svými radami přispívá do rozhlasových a televizních pořadů. Je poradcem pro pěstování bylin v botanické zahradě Prostějov, dodává sazenice léčivek do botanické zahrady v Prostějově a Olomouci. Své žáky učí praktickému poznávání a použití bylin a zároveň je vede k lásce ke všemu živému.

JARDA DUŠEK o VLÁĎOVI prohlásil, že je "oživlá bylina". Vláďa byl také několikrát hostem pořadu DUŠE K

https://www.youtube.com/watch?v=7v7V1M16Mbc


Těší se na Vás Vláďa, Dominika a Divotvůrna ♥