Fytoterapie pro psychické následky virových onemocnění

07.04.2021

Fytoterapeutický pohled na pocovidové a pochřipkové psychické potíže

Jak s pomocí bylin o sebe pečovat v nemoci a po nemoci?

K tomuto pojednání mě dnes inspiroval titulek článku na Novinky.cz, který zní:

Nejen plíce: Třetina lidí má po covidu psychické problémy


Citlivějším jedincům doporučuji číst jen první polovinu článku, druhá se totiž zabývá dalšími možnými následky covidu a to je asi tak to poslední, co člověk zotavující se z nemoci, potřebuje číst.

Přečtěte si proto raději článek Bylin pro duši, kde najdete tipy, jak tělu při a po nemoci pomoci k úplnému zotavení.


Lidé, kteří prodělali onemocnění covid, často hovoří o výskytu následných psychických nebo neurologických potížích, většinou úzkostech. Čím dál častěji o tomto fenoménu informují i média. Pojďme se podívat, jaké byliny nám mohou v období po nemoci pomoci.

V únoru roku 2019 jsem prodělala poměrně náročný průběh chřipky, kdy jsem tři dny měla 39-40stupňové horečky. Nechci tento stav srovnávat s covidem, nicméně ty tři dny vysokých horeček mé tělo velice oslabily.

Narodila jsem se s vrozeným tělesným postižením končetin, prodělala řadu operací a od útlého dětství jsem se léčila s úzkostmi a panickými stavy. V dospělosti jsem se s nimi naučila pracovat, jenže pak přišla smrt mé mámy (první spouštěcí faktor) a několik let na to ona zmíněná chřipka (druhý spouštěcí faktor). Můj nervový systém je velmi citlivý.

První týden po chřipce jsem se cítila velice slabá, takže jsem jen ležela. Jenže týden nato přišlo něco horšího než únava - moje staré známé ÚZKOSTI. A to v takové míře, že to bylo naprosto zahlcující a zdrcující. Měla jsem celé dny pocity silného svírání u srdce, časté návaly vln úzkosti a s tím spojené rychlé bušení srdce a samozřejmě velký strach ze smrti. Jedné, co jsem mohla dělat, bylo polehávat a občas hrát logické hry na mobilu, abych nějak zaměstnala mysl, nebo pobíhat a zahánět zahlcující úzkost.

Nemohla jsem nic, úzkost mě zcela PARALYZOVALA, každý další impulz zvenčí zvyšoval svírání mé srdeční oblasti. Nemohla jsem se ani dívat na seriály nebo film - každá prudší střihová sekvence nebo zvuk mě vysloveně bolel. Navíc jsem na tyto stavy byla bez podpory nějakého blízkého člověka, společnost mi dělali čtyřnozí kamarádi a díky bohu za to. Jenže pocity slabosti a úzkosti nepolevovaly, ale zhoršovaly se.


Jak jsem to řešila?

Nechala jsem se po chřipce vyšetřit na KARDIOLOGI. Pomocí EKG lékaři vyloučili poznatelné následky na srdci.

Vyhledala jsem PSYCHIATRICKOU POMOC. Znovu, po letech. A bylo to to nejlepší, co jsem mohla v danou chvíli udělat. Nechala jsem si předepsat antidepresiva. Avšak stejně důležitou a troufám si říci, že i důležitější součástí léčby byl přístup mého lékaře. Nikdy nezapomenu na jeho slova, kdy jsem seděla v ordinaci úplně vyklepaná, jelikož jsem několik minut předtím v čekárně prodělala další záchvat úzkosti, a on řekl "TO ZVLÁDNEME". Ve chvílích, kdy mě úzkost úplně požírala, mě dokázal svým povzbuzujícím a klidným přístupem natolik pozvednout, že jsem už celý ten den byla bez úzkostí a mohla se usmát a nadechnout, což byl v tomto krušném období učiněný zázrak. Úzkosti samozřejmě zase přišly, ale jelikož jsem dostala toto povzbuzení a zároveň jsem zahájila užívání velmi nízké dávky antidepresiv, začala jsem mít KAPACITU se s těmito stavy lépe vypořádávat, a po třech týdnech užívání se stav výrazně zlepšil.


A jak je to dnes?

Úzkosti stále mívám, ale v mnohem menší míře. Mám větší DUŠEVNÍ i TĚLESNOU KAPACITU se s nimi vypořádávat. Léky stále užívám, neboť má duše již za život prodělala mnoho bolestí, ale dávku díky fytoterapeutické spolupráci udržuji na naprostém minimu. FYTOTERAPIE a PSYCHIATRIE mi pomáhá v udržování dostatečné tělesné i duševní kapacity.


Jak bych úzkost po nemoci řešila v současnosti?

Téměř totožně. Jen bych dnes využila svých dnešních větších znalostí o fytoterapii a po nemoci bych, klidně i k medikaci - ovšem po konzultaci s lékařem! - užívala fytoterapeutické prostředky.

  • Adaptogeny - vybrala bych si jeden, pro mě, mou konstituci a mou konkrétní situaci nejvhodnější adaptogen, a ten bych užívala dlouhodobě - adaptogeny zvyšují odolnost těla, nervového systému a mysli vůči škodlivým vlivům, zátěži a stresu; příklady: šišák bajkalský a šišák americký (pozor na interakci s antidepresivy - konzultujte s lékařem), gotu kola, bazalka posvátná, shatavari, ashwaganda

UPOZORNĚNÍ: V průběhu onemocnění covid NEUŽÍVEJTE žádné byliny ani fytoterapeutické prostředky na podporu imunity! Mohlo by to zhoršit Váš stav (cytokinová bouře)! Imunitu podporujte nejlépe tak, aby k nákaze vůbec nedošlo - tedy dostatečně v předstihu, nebo až po odeznění akutní fáze nemoci.

  • Často bych užívala zklidňující bylinné nálevy - například: meduňka + hloh + heřmánek nebo bazalka posvátná + gotu kola - kombinace Tulsi-Brahmi. A přidala byliny na (byť třeba psychicky) oslabené orgány - srdce: hloh, meduňka, šišák; mozek a nervový systém: šišák, gotu kola, ginkgo biloba; plíce: bazalka posvátná, dobromysl, mateřídouška, plicník, divizna, heřmánek, lípa, růže, violka
  • Užívala bych směs Tradiční čínské medicíny na doplnění základu a nastolení psychické rovnováhy. Při nemoci se vyčerpá velká zásoba naší životní energie sídlící podle TČM v ledvinách, oslabení ledvin zároveň způsobuje nedostatečné prokrvení jater a tím další oslabení, které se může projevit třeba právě v srdeční krajině. A to dává logiku, neboť tělo s vyčerpanou energií má strach-úzkost samo o sebe a své fungování. Tím je velmi zatížen a oslaben nervový systém. Proto Vaše tělo potřebuje dodání hmoty - yinu, aby mohlo opět fungovat ve zdravém a klidném režimu. Příklady směsí - vždy ale konzultujte se svým fytoterapeutem a s lékařem (interakce s léky): 61 - Volnost svobodného poutníka, 62 - Zklidnění zčeřené hladiny, 121 - Elixír nebeského císaře, 122 - Úlitba mocnému vládci, 192 - Harmonie broskvového háje, na stavy po respirační nemoci obecně je vhodný také 67 - Milník na rozcestí
  • První týdny po nemoci bych po konzultaci s lékařem užívala klidně výběr z každého uvedeného: tedy 1 adaptogen, 1 TČM směs a k tomu bylinné čaje podle chuti a nálady
  • Věnujte velkou pozornost STRAVĚ - jezte hodně luštěnin a obilovin - podle TČM doplňují ledviny a vysušují, tzn. uzdravují slinivku (v TČM slezinu) a podporují zdravé trávení - podle moderních výzkumů zlepšují stav střevního mikrobiomu, jenž je nezbytný pro dobré psychické zdraví), jezte silné zeleninové a masové vývary, kachní maso (z biochovů), vejce (z volného chovu) a červené potraviny (tepelně upravená červená řepa, rajčata, jahodový nebo švestkový kompot) - doplňují XUE (krev) do jater. Jezte také hodně zeleného (jedlá divočina - kopřivy, bršlice; klíčky) - pro posilu jater a dodání energie. Omezte konzumaci bílé mouky, sladkostí a průmyslově zpracovaných potravin). Jste-li vegetarián, jezte alespoň co nejvíce obilovin, luštěnin, silných zeleninových vývarů a tepelně zpracovaných červených potravin.


Co je po prodělané nemoci důležité?

  • NESPĚCHAT na sebe! Následky těžšího virového onemocnění se mohou projevovat ještě klidně půl roku po prodělané nemoci, proto si dejte opravdu čas ke ZOTAVENÍ. A pokud musíte nějakým způsobem fungovat (rodina, práce), nastolte si MÍRNĚJŠÍ REŽIM a nebojte se POŽDAT O POMOC.
  • Nepřepínejte se. Dovolte tělu ODPOČÍVAT, kdykoli o to žádá. Pro celkové zotavení je to nesmírně důležité.
  • Mějte TRPĚLIVOST. Vím, jak mohou být psychické potíže po nemoci náročné a nesnesitelné, ale věřte, že Vaše tělo dělá vše pro to, aby BYLO ZNOVU V POŘÁDKU. Potřebuje však čas a klid.
  • Nebojte se vyhledat ODBORNOU POMOC - psychiatrie, psychoterapie, fytoterapie. Přispějte ke DESTIGMATIZACI oborů péče o duši, mluvte o tom. Jsme křehké bytosti a ÚPLNĚ KAŽDÝ se může dostat do situace, kdy bude tuto pomoc potřebovat.
  • Pokud nechcete přizvat odborníka, alespoň o svých potížích s někým HOVOŘTE. S partnerem, rodičem, přáteli. Pokud je to možné, nebuďte na to sami. Pokud sami jste, vyhledejte nějakou komunitu online (například naše FB skupina Byliny pro duši, případně mi můžete napsat soukromě) nebo využijte nabídky krizových linek, například Linka úzkosti.
  • Užívejte fytoterapeutické prostředky a věnujte pozornost kvalitní stravě. ZVYŠUJTE FYZICKOU I MENTÁLNÍ KAPACITU svého těla, jež Vám pomůže vyrovnávat se s úzkostí a integrovat ji.
  • Věnujte se KLIDNÝM a PŘÍJEMNÝM ČINNOSTEM - pěstování rostlin, malování, šití, pečení
  • Buďte co nejčastěji VENKU NA ČERSTVÉM VZDUCHU, v PŘÍRODĚ mezi květinami a zelení a pobývejte na SLUNCI - to jsou ty nejúčinnější léky. POHYBUJTE SE - klidným krokem, pomalým tempem, ale rozpohybovávajte ŽIVOTNÍ ENERGII
  • BUĎTE K SOBĚ LASKAVÍ. Laskaví k sobě buďte vždy. A pokud to vždy ještě zatím neumíte, učte se to a buďte na sebe hodní alespoň po nemoci. Uvědomte si, co vše muselo při nemoci Vaše tělo zvládnout - bojovat s patogenem a co nejlépe Vás ochránit před následky tohoto boje. Navíc se nyní musí Vaše tělo, nervový systém i Vaše duše vyrovnávat s psychickými následky nemoci, což je na křehkou lidskou bytost velká nálož, a proto potřebuje tu nejlepší péči.
  • Uvědomte si, že TO ZVLÁDNETE. Ať se děje, co se děje. Příroda i lékaři jsou vždy připraveni Vám pomoci a věřte, že Vy máte DOSTATEK VNITŘNÍ SÍLY na to (ačkoli se právě cítíte velmi slabí), abyste vše zvládli.