Bylinář Jindřich VIII.

07.06.2021

Je třeba předeslat, jak je ostatně velmi dobře známo, že anglický král Henry VIII. rozhodně nepatří mezi vzory, z nichž by si člověk mohl brát příklad, neboť nechal popravit své dvě ženy, dva své kancléře Thomase Morea a Thomase Cromwella, a za jeho vlády bylo na jeho příkaz zavražděno obrovské množství lidí včetně dětí.

Avšak z historického hlediska je Jindřich VIII. pro oblast FYTOTERAPIE velmi výraznou postavou, neboť byl po celý svůj život velkým zastáncem bylinné medicíny. Parlament díky Jindřichu VIII. přijal zákony, které upravovaly lékařské praktiky, včetně ochrany bylinkářů prostého lidu, kteří mohli praktikovat bez obav z trestního stíhání.

Jindich VIII. byl totiž sám velmi znalým a vzdělaným bylinářem. Jelikož trpěl řadu let bolestivými vředy na noze, které vznikly po zranění při turnaji, a zásahy tehdejších lékařů mu příliš nepomáhaly, nabyl přesvědčení, že sám se vyléčí lépe. Vařil si tedy nejrůznější lektvary a odvary.

Rukopis z 16. století obsahuje 32 jeho autorských lékařských receptů. Většina těchto receptů je určená pro léčbu bolesti nohou.

Tehdejší lékaři používali k léčbě nemocí arzenik, rtuť a pijavice a nechávali si za to velmi bohatě platit. K léčbě bylinami se stavěli velmi odmítavě, dokonce chtěli činnost bylinářů zcela zastavit. Léčba bylinami však byla jedinou dostupnou zdravotní péčí pro běžný lid.

HERBALISTICKÁ CHARTA JINDŘICHA VIII., kterou odpůrci nazývali "charta šarlatánů", byla uvedena v platnost, aby zabránila tehdejším lékařům monopolizovat lékařskou péči a vybírat za ni vysoké částky. Listina stanovila, že každý, kdo je zkušený a znalý v používání bylin, smí poskytovat péči tomu, kdo si to přeje.

To byl v historii fytoterapie nesmírně významný moment, neboť díky této chartě byla léčba bylinami uznána jako služba, která je pro veřejnost velmi důležitá. Díky tomu se fytoterapie mohla vyvíjet až do současnosti. Kontinuitu bohužel velmi poznamenaly pozdější vražedné procesy s takzvanými čarodějnicemi, jež na ostrovech dosáhly svého vrcholu za vlády Jakuba VI. ve Skotsku (Jakuba I. ve Spojeném království). Znalosti byly předávány z generace na generaci a pokud existovaly nějaké písemné záznamy, pak byly v rámci procesů spáleny, a tak se ztratilo obrovské množství cenných informací.

Bylinářská vášeň Jindřicha VIII. je zajímavě zobrazena v seriálu TUDOROVCI, ačkoli jednání kolem Herbalistické charty zde bohužel chybí. Zde jsou citace z několika dílů:

Tudorovci 01x07 na "potivou nemoc": směs měsíčku, manu christi, šťovíku, lučních bylin, lněného octa a slonoviny

Tudorovci 3x02 "Mastičkáři a šarlatáni! Vyléčím se sám." mast na vřed na noze: "lněné semínko, šťovík, kozí brada, drcené perly, routa vonná a jiné. Svařil jsem to sám, lékařům nevěřím."

Tudorovci 4x03 "Musím na čas odjet z Londýna. Budete ho držet na Windsoru a pečovat o něj a kdyby nedejbože onemocněl, dávejte mu (synovi Eduardovi VI.) tohle: můj vlastní lektvar."

V dokumentu HENRY VIII: MAN, MONARCH, MONSTER (Jindřich VIII.: Muž, panovník, zrůda) je ukázán Jindřichův autentický bylinářský text, jenž obsahuje například recept na tzv. ŠEDOU HOJIVOU MAST, kterou vytvořil v Oxfordu pro zmírnění bolestí a otoků kotníků. Tato mast obsahuje: kořínky, pupeny (dokument bohužel neuvádí jaké), žížaly, strouhanou slonovinu, drcené perly a tzv. červené olovo (prudce jedovaté)

Podle dokumentu a dalších zdrojů Jindřich VIII. trpěl dnes známým Cushingovým syndromem a s ním spojenou paranoiou a depresemi, obsedantně-kompulzivní poruchou, bipolární afektivní poruchou a diabetem II. typu.

Literatura a zdroje:

Brief History Herbal Medicine - Herbal Clinic - Swansea. Herbal Clinic, Swansea - Herbal Clinic - Swansea [online]. Dostupné z: https://www.herbalclinic-swansea.co.uk/herbal-medicine/a-brief-history-of-herbal-medicine/

Introduction & History | Woodland Herbs Blog. Shop Herbs, Herbal Teas, Natural Remedies | Massage, Acupuncture, Therapies Glasgow [online]. Dostupné z: https://www.woodlandherbs.co.uk/blog/herbs/introduction-history/

Henry VIII: Man, Monarch, Monster (Jindřich VIII.: Muž, panovník, zrůda); TV dokument, Channel 5, Blakeway/Motion Content Group, 2019.

The Tudors (Tudorovci); TV seriál, Working Title Television, and the Canadian Broadcasting Corporation, 2007-2010.


#jindrichviii #henryviii #historie #history #historiebylinarstvi #historyofherbalism #tudorovci #tudors #anglie #england #byliny #herbs #bylinarstvi #herbalism #fytoterapie #phytotherapy #dusevnizdravi #mentalhealth #bylinyprodusi #divotvurna #koprivnice